Subscribe
We deliver the northeast

Emmy Awards 2021: Here’s the complete list of winners and nominees

LOS ANGELES: The annual Emmy Awards Ceremony was held on Sunday night at LA Live in Downtown Los Angeles, California, with ‘The Crown’, ‘Ted Lasso’ and ‘Mare of East town taking home a whopping 10 of the 12 acting awards.

Ted Lasso’ from Apple TV Plus and HBO’s ‘Mare of Easttown’ won the first awards at the 73rd Primetime Emmys. Each of them won supporting acting prizes for a comedy and limited series, respectively.

The outstanding lead actor in a comedy award was picked by Jason Sudeikis for his turn as the titular sensitive soccer coach in ‘Ted Lasso’, while Kate Winslet won lead actress in a limited series or movie for her role as a detective sergeant in ‘Mare of Easttown’.

Netflix’s The Crown’ reigned over the night with seven honours, picking up the drama series trophy, as well as prizes for lead actress (Olivia Colman), lead actor (Josh O’Connor), supporting actress (Gillian Anderson), supporting actor (Tobias Menzies), outstanding writing (Peter Morgan) and directing (Jessica Hobbs).

Ted Lasso’ and The Queen’s Gambit nabbed outstanding comedy and limited series awards respectively. Netflix won more Emmys than any other network or platform for the first time ever, with 44 total awards, courtesy of The Crown’ and ‘Gambit’.

Meanwhile, several major comedy prizes were won by ‘Hacks’. The HBO Max show nabbed the writing and directing for comedy trophies along with Jean Smart winning the fourth Emmy of her career for her role as stand-up comic Deborah Vance in the show. In total, HBO and HBO Max won 19 prizes. Check out the complete list of winners below:

All attendees were required to show proof of vaccination and a negative COVID test, taken 48 hours before the ceremony. The event was also moved outdoors to L.A. Live’s Event Deck at the Microsoft Theater and the media centre was replaced by a virtual counterpart.

Also Read: Manipur: 11 Opposition Parties To Join Protest Against Modi Govt’s Policies

Here is the complete list of winners:

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series 

Kate McKinnon, Saturday Night Live

Cecily Strong, Saturday Night Live

Aidy Bryant, Saturday Night Live

Rosie Perez, The Flight Attendant

Hannah Einbinder, Hacks

WINNER: Hannah Waddingham, Ted Lasso

Juno Temple, Ted Lasso

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series 

Bowen Yang, Saturday Night Live

Kenan Thompson, Saturday Night Live

WINNER: Brett Goldstein, Ted Lasso

Brendan Hunt, Ted Lasso

Nick Mohammed, Ted Lasso

Jeremy Swift, Ted Lasso

Paul Reiser, The Kominsky Method

Carl Clemons-Hopkins, Hacks

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie 

Jean Smart, Mare of Easttown

WINNER: Julianne Nicholson, Mare of Easttown

Kathryn Hahn, WandaVision

Phillipa Soo, Hamilton

Renee Elise Goldsberry, Hamilton

Moses Ingram, The Queen’s Gambit

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie 

Daveed Diggs, Hamilton

Jonathan Groff, Hamilton

Anthony Ramos, Hamilton

Thomas Brodie-Sangster, The Queen’s Gambit

WINNER: Evan Peters, Mare of Easttown

Paapa Essiedu, I May Destroy You

Outstanding Writing for a Drama Series 

The Boys (Rebecca Sonnenshine, Episode: “What I Know”)

WINNER: The Crown (Peter Morgan, Episode: “War”)

The Handmaid’s Tale (Yahlin Chang, Episode: “Home”)

Lovecraft Country (Misha Green, Episode: “Sundown”)

The Mandalorian (Dave Filoni, Episode: “Chapter 13: The Jedi”)

The Mandalorian (Jon Favreau, Episode: “Chapter 16: The Rescue”)

Pose (Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J, Episode: “Series Finale”)

Outstanding Directing for a Drama Series 

Bridgerton (Julie Anne Robinson, Episode: “Diamond of the First Water”)

The Crown (Benjamin Caron, Episode: “Fairytale”)

WINNER: The Crown (Jessica Hobbs, Episode: “War”)

The Handmaid’s Tale (Liz Garbus, Episode: “The Wilderness”)

The Mandalorian (Jon Favreau, Episode: “Chapter 9: The Marshal”)

Pose (Steven Canals, Episode: “Series Finale”)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series 

WINNER: Gillian Anderson, The Crown

Helena Bonham Carter, The Crown

Emerald Fennell, The Crown

Ann Dowd, The Handmaid’s Tale

Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale

Samira Wiley, The Handmaid’s Tale

Madeline Brewer, The Handmaid’s Tale

Aunjanue Ellis, Lovecraft Country

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series 

Michael K. Williams, Lovecraft Country

Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale

Max Minghella, The Handmaid’s Tale

O-T Fagbenle, The Handmaid’s Tale

John Lithgow, Perry Mason

WINNER: Tobias Menzies, The Crown

Giancarlo Esposito, The Mandalorian

Chris Sullivan, This Is Us

Outstanding Writing for a Variety Series 

The Amber Ruffin Show

A Black Lady Sketch Show

WINNER: Last Week Tonight With John Oliver

The Late Show With Stephen Colbert

Saturday Night Live

Outstanding Variety Talk Series 

Conan

The Late Show With Stephen Colbert

The Daily Show With Trevor Noah

Jimmy Kimmel Live

WINNER: Last Week Tonight With John Oliver

Outstanding Variety Sketch Series 

A Black Lady Sketch Show

WINNER: Saturday Night Live

Outstanding Writing for a Comedy Series 

The Flight Attendant (Steve Yockey, Episode: “In Case of Emergency”)

Girls5eva (Meredith Scardino, Episode: “Pilot”)

WINNER: Hacks (Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, Episode: “There Is No Line”)

PEN15 (Maya, Erskine, Episode: “Play”)

Ted Lasso (Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly, Episode: “Make Rebecca Great Again”)

Ted Lasso (Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly, Episode: “Pilot”)

Outstanding Directing for a Comedy Series 

B Positive (James Burrows, Episode: “Pilot”)

The Flight Attendant (Susanna Fogel, Episode: “In Case of Emergency”)

WINNER: Hacks (Lucia Aniello, Episode: “There Is No Line”)

Mom (James Widdoes, Episode: “Scooby-Doo Checks and Salisbury Steak”)

Ted Lasso (Zach Braff, Episode: “Biscuits”)

Ted Lasso (MJ Delaney, Episode: “The Hope that Kills You”)

Ted Lasso (Declan Lowney, Episode: “Make Rebecca Great Again”)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series 

Aidy Bryant, Shrill

WINNER: Jean Smart, Hacks

Allison Janney, Mom

Kaley Cuoco, The Flight Attendant

Tracee Ellis Ross, Black-ish

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series 

WINNER: Jason Sudeikis, Ted Lasso

Anthony Anderson, Black-ish

Michael Douglas, The Kominsky Method

William H. Macy, Shameless

Kenan Thompson, Kenan

Outstanding Competition Program 

The Amazing Race

Nailed It!

WINNER: RuPaul’s Drag Race

Top Chef

The Voice

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie 

Hamilton (Thomas Kail)

I May Destroy You (Sam Miller, Michaela Coel, Episode: “Ego Death”)

I May Destroy You (Sam Miller, Episode: “Eyes Eyes Eyes Eyes”)

Mare of Easttown (Craig Zobel)

WINNER: The Queen’s Gambit (Scott Frank)

The Underground Railroad (Barry Jenkins)

WandaVision (Matt Shakman)

Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie 

WINNER: I May Destroy You (Michaela Coel)

Mare of Easttown (Brad Ingelsby)

The Queen’s Gambit (Scott Frank)

WandaVision (Chuck Hayward, Peter Cameron, Episode: “All-New Halloween Spooktacular!”)

WandaVision (Jac Schaeffer, Episode: “Filmed Before a Live Studio Audience”)

WandaVision (Laura Donney, Episode: “Previously On”)

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie 

WINNER: Kate Winslet, Mare of Easttown

Michaela Coel, I May Destroy You

Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit

Elizabeth Olsen, WandaVision

Cynthia Erivo, Genius: Aretha

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie 

Paul Bettany, WandaVision

Hugh Grant, The Undoing

WINNER: Ewan McGregor, Halston

Lin-Manuel Miranda, Hamilton

Leslie Odom Jr., Hamilton

Outstanding Lead Actress in a Drama Series 

Emma Corrin, The Crown

WINNER: Olivia Colman, The Crown

Uzo Aduba, In Treatment

Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale

Jurnee Smollett, Lovecraft Country

Mj Rodriguez, Pose

Outstanding Lead Actor in a Drama Series 

Regé-Jean Page, Bridgerton

Sterling K. Brown, This Is Us

Billy Porter, Pose

Jonathan Majors, Lovecraft Country

Matthew Rhys, Perry Mason

WINNER: Josh O’Connor, The Crown

Outstanding Variety Special (Live) 

Celebrating America – An Inauguration Night Special

The 63rd Annual Grammy Awards

The Oscars

The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd

WINNER: Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded) 

Bo Burnham: Inside

David Byrne’s American Utopia

8:46 – Dave Chappelle

Friends: The Reunion

WINNER: Hamilton 

A West Wing Special to Benefit When We All Vote

Outstanding Comedy Series 

Black-ish

Cobra Kai

Pen15

Emily in Paris

Hacks

WINNER: Ted Lasso

The Flight Attendant

The Kominsky Method

Outstanding Drama Series 

The Boys

Bridgerton

WINNER: The Crown

The Mandalorian

Lovecraft Country

Pose

The Handmaid’s Tale

This Is Us

Outstanding Limited Series 

Mare of Easttown

I May Destroy You

WandaVision

WINNER: The Queen’s Gambit

The Underground Railroad

Support our brand of fearless and investigative journalism:

Support us

Download InsideNE App

Follow us on Facebook

Leave A Reply